2011. február 26., szombat

Ökológiai lábnyom avagy elkedvtelenítés?

Idén másodízben számolta ki szakkollégiumunk az OPEV ökológiai lábnyomát. A verseny eredményhirdetését megelőzően mutattuk be eredményeinket a vendég oktatók és hallgatók előtt. A prezentáció hallgatása közben – jómagam csak a számításban vettem részt – egy professzor úr mellém lépett és a fülembe súgott…

De ne szaladjunk ennyire előre! Először is írok az ökológiai lábnyomról és munkánk gyümölcséről. Az ökológiai lábnyom egy olyan jelzőszám, mely azt vizsgálja, hogy fogyasztásunk, a technológiai hatékonyság fenntartása mennyiben éli fel és terheli le természetes környezetünket. Munkánk során a versenyhez igénybe vett termek energiafelhasználását, a résztvevők utazás során felmerülő szén-dioxid kibocsátását, fogyasztását, a keletkezett hulladék felhalmozódását vettük számba.

Így a hétvégi verseny „ökoterheit” is kiszámoltuk, mely során a következő eredményeket kaptuk:

Ø Tevékenységünk a tényleges helyigény közel 50-szeresét vette igénybe;

Ø A valósan „felélt” területegyüttes 28,15 focipálya méretét tette ki;

Ø A közlekedés során felmerült CO2 kibocsátás megkötésére egy hektárnyi erdő éves megkötőképessége szükségeltetne;

Vendégeink megtett útját összeadva Grönland kerületének nagyságához (37 000 km) jutunk;

Ø A résztvevők ökológiai lábnyoma – a magyar éves átlag 3,2 globális hektár – 0,17 gha-ral nőtt a 3 nap alatt (!), melyet otthoni hűtőszekrényünk 1 évnyi kikapcsolásával kompenzálhatnánk, vagy 200 l sör fogyasztásáról való lemondással;

Ø Hogyha a egész év alatt a három nap környezetterhelését folytatnánk, egyéni ökolábnyomunk 5,6 gha lenne, mellyel a gazdagabb nyugati országok közé lépnénk.

A tendenciákat nézve fogyasztásunk nem kis mértékben nőtt a tavalyihoz képest – ezt leginkább a résztvevő csapatok számának gyarapodása magyarázza. Ezután már csak az maradt, hogy befejezzem történetemet.

… egy kérdést, mely így hangzott: ’El szeretnék tántorítani a hallgatókat attól, hogy a következő években is versenyezzenek?’ Nos, válaszként mindenkit megnyugtatnék: eszünkben sincs. Akkor mi haszna volt a verseny ökológiai lábnyom-számításának? Talán csak annyi, hogy eszünkbe jusson Földünk korlátozott kapacitása és pénzügyileg igen képzett hallgatótársaink figyelmét a gazdaságtudomány következő területére is ráirányítsuk.


Az ökológiai lábnyom kiszámítását végezte, dr. Szigeti Cecília vezetésével:

Béry Annamária,
Gábora Bernadett,
és Szilágyi Mónika

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése